A varázslatos Bánffy-ménes
„A bonchidai ménes háromszáz esztendős, és talán az egyetlen erdélyi magánménes, amelyben a tenyésztés megszakítatlan renddel, változatlan szakszerűséggel és hűséges szeretettel történik a mai napig…”– írja Kós Károly 1939 decemberében a Bánffy-ménesről. Ennek az egykori varázslatos ménesnek és egyben Bonchida utolsó urának, gróf Bánffy Miklósnak állít emléket a sepsiszentgyörgyi Balassi Intézet – Magyarország Kulturális Központja 2017. július 15-én nyíló kiállítása.
Az erdélyi urak leghívebb barátja, legjobb fegyvertársa a ló volt. Gazdagságukat és előkelőségüket birtokaiknál is jobban fémjelezte ménesük. A lótenyésztés azonban nemcsak úri passzió, hanem az egyik legfontosabb gazdaságtörténeti hivatás is volt, hiszen az egyes lófajták meghonosítása a politikai és kereskedelmi kapcsolatok erősítését is segítette.
A Székely Vágta rendezvény keretében, 2017. július 15-én, Maksán nyíló „A varázslatos Bánffy ménes” című kiállítás annak a ménesnek állított emléket, amelyet még 1689-ben Bánffy György, a későbbi gubernátor alapított, s amelyet 1944-ben a menekítés ellenére, a szovjet hadsereg elpusztított.
A Bánffy család, az Erdélyi Református Gyűjtőlevéltár valamint Barcsay Tamás személyes fotóarchívumának felhasználásával létrejött, fotókkal gazdagon illusztrált tárlatból nemcsak a ménes történetét, hanem Bánffy gróf lovas és lótenyésztő elköteleződését is megismerhették az érdeklődők.
Szakértő: Köntés Ernő állattenyésztő agrármérnök
Reprodukció, design: Szebeni-Szabó Róbert
A kiállítás kurátora: Szebeni Zsuzsanna igazgató, sepsiszentgyörgyi Balassi Intézet – Magyarország Kulturális Központja