Hungarológiai képzés
A 2017/2018-as tanévre szóló pályázati felhívás elérhető itt!
Hungarológia Tagozat
Letölthető dokumentumok
A komplex magyar nyelvi és hungarológiai képzés a Balassi Intézet 10 hónapos ösztöndíjas képzése. A programot olyan külföldi, nem magyar anyanyelvű egyetemi hallgatók és fiatal, 35 évnél nem idősebb diplomások számára hirdették meg, akik hungarológiai vagy hungarológiával érintkező tanulmányokat folytatnak, illetve folytattak, és a jövőben is a magyar nyelv és kultúra megismertetésével kívánnak foglalkozni. A program a Pécsi Tudományegyetemnek a Balassi Intézetbe kihelyezett, kreditrendszerű részképzéseként működik. A 10 hónapos akkreditált egyetemi részképzés 26-55 ECTS-típusú kredit megszerzését teszi lehetővé, a program sikeres elvégzését a Pécsi Tudományegyetem abszolutórium kiállításával igazolja. A képzés három különböző tanmenet szerint folyik, a három tanmenet a hallgatók eltérő nyelvtudásához alkalmazkodik.
A képzés időtartama
A szeptembertől júniusig tartó képzés két szemeszterből áll. Mindkét szemeszter 13/15 hetes szorgalmi időszakkal kezdődik (heti 28-32 tantermi órával) és négyhetes vizsgaidőszakkal zárul.
A magyar nyelv és a hungarológiai tárgyak oktatása
A program egyik fő célja, hogy a hallgatók a magyar nyelv elsajátításában jelentős lépést tegyenek, ezért - az induló nyelvi szint függvényében - 12-28 nyelvi órán vesznek részt hetente. A nyelvoktatás 8-10 fős csoportokban zajlik, és államilag akkreditált, közép, illetve felsőfokú nemzetközi ECL nyelvvizsgával zárul. Erről a hallgatók angol és magyar nyelvű bizonyítványt kapnak.
Az induló nyelvi szint határozza meg, hogy a hallgatók milyen mélységben és tantárgystruktúrában tanulnak hungarológiai tárgyakat. A hungarológiai szaktárgyak oktatása egyetemi jellegű előadások és szemináriumok formájában valósul meg. A hungarológiai kurzusok a magyar kulturális örökségről és a mai Magyarországról adnak átfogó, sokoldalú ismereteket. A kötelező előadások és szemináriumok témakörei: történelem, szépirodalom, nyelvészet, néprajz, művészet- és zenetörténet, természetföldrajz, valamint a mai társadalom, gazdaság, kultúra és politikai rendszer. A hallgatók egyéni érdeklődésüknek megfelelően választható szemináriumokon is részt vesznek. Választható témakörök többek között a történelem, irodalomtörténet, kortárs irodalom, műfordítás, szakfordítás, nyelvészet, színháztudomány, filmtörténet.
Jelentkezés a képzésre
A képzésre nem magyar anyanyelvű külföldi állampolgárok jelentkezhetnek, akik egyetemi hallgatók vagy már felsőfokú diplomával rendelkeznek, és még nem töltötték be a 35. életévüket. Tanévenként 30-40 hallgató ösztöndíjas képzésére van lehetőség, a programban azonban önköltséges módon is részt lehet venni. A hungarológiai képzésre a Magyar Ösztöndíj Bizottság magyarországi graduális egyetemi részképzésre vonatkozó pályázatával is lehet jelentkezni.
Részletes jelentkezési információk a letölthető dokumentumok oldalon találhatók.
Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt - Támogatás
A Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. által támogatott programjaink:
- IV. Hungarológiai és Információtechnológiai Konferencia
- Három argentin hallgató nemzeti identitását erősítő magyarságismereti tanulmányának támogatása